Zapraszamy do odwiedzenia profilu naszego Sanktuarium na Facebooku
Kalendarium wydarzeń duszpasterskich w Roku Pańskim 2026
Sanktuarium Świętego Mikołaja w Pierśćcu
27 marca 2026 – plenerowa Droga Krzyżowa
22 – 25 marca 2026 – rekolekcje wielkopostne
25 kwietnia – 2 maja 2026 – parafialna pielgrzymka do Włoch
3 maja 2026 – odpust przy Krzyżu na Kępie Winogradzkiej
10 maja 2026 – uroczystość I Komunii Świętej
17 maja 2026 – rocznica I Komunii Świętej
16 maja 2026 – Dzień Chorego
31 maja 2026 – odpust na Uchylanach ku czci Opatrzności Bożej
14 czerwca 2026 – odpust w Roztropicach ku czci NSPJ
21 czerwca 2026 – odpust parafialny ku czci odnalezienia relikwii Św. Mikołaja
27 czerwca 2026 – Bierzmowanie
30 sierpnia 2026 – Msza Św. Żniwna – Kiczyce
6 września 2026 – Msza Św. Żniwna – Pierściec
13 września 2026 – Msza Św. Żniwna – Kowale
20 września 2026 – Msza Św. Żniwna – Roztropice
20 września 2026 – odpust przy Krzyżu w Kowalach
28 listopada 2026 – diecezjalna pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci
6 grudnia 2026 – odpust parafialny ku czci św. Mikołaja
MISJONARZE MIŁOSIERDZIA
Papież Franciszek mianował czterech Misjonarzy Miłosierdzia dla naszej Diecezji. Mianowani zostali:
– Ks. Marcin Aleksy, Parafia NSPJ, Bielsko-Biała;
– Ks. Tomasz Chrzan, Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego, Bielsko-Biała;
– Ks. Grzegorz Gruszecki, Parafia Narodzenia NMP, Żywiec;
– Ks. Edward Mazgaj, Parafia Wniebowzięcia NMP, Oświęcim.
Misjonarze Miłosierdzia będą posługiwać w oznaczonych konfesjonałach w następujących terminach i miejscach:
– Bielsko-Biała, Kościół NSPJ – IV Wtorek Miesiąca, 19:30 – 20:30;
– Cieszyn, Kościół Świętej Marii Magdaleny – I Czwartek Miesiąca, 16:30 – 18:00;
– Oświęcim, Kościół Wniebowzięcia NMP – II Poniedziałek Miesiąca, 10:30 – 12:00;
– Żywiec, Konkatedra Narodzenia NMP – III Piątek Miesiąca, 17:00 – 18:30.
Misjonarz Miłosierdzia to Kapłan powołany przez papieża, by w jego imieniu głosić prawdę o miłosierdziu Bożym. Ma być znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, żywym znakiem przygarniającego Ojca w niebie. Misjonarze Miłosierdzia niosą pomoc dla osób wracających do życia sakramentalnego i otrzymali władzę przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej (m.in. profanacja Najświętszego Sakramentu).
Misjonarz Miłosierdzia podejmuje posługę:
– dla osób o trudnej sytuacji życiowej, którym trudno podjąć spowiedź po wielu latach;
– dla osób, które popełniły grzechy, których rozgrzeszenie zarezerwowane jest dla Stolicy Apostolskiej;
– dla osób, które szukają drogi do uporządkowania życia.
INFORMACJE O POSŁUDZE MISJONARZY MIŁOSIERDZIA
Misjonarze Miłosierdzia otrzymują władzę do rozgrzeszenia z grzechów i cenzur z nimi związanych, zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej, wyłącznie w następujących przypadkach:
- Profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych (kan. 1382 KPK; kan. 1442 KKKW).
- Przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego (kan. 1370 KPK; kan. 1445 KKKW),
- Rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu (kan. 1384 KPK; kan. 1457 KKKW).
- Bezpośrednia zdrady tajemnicy spowiedzi przez spowiednika (kan. 1386, §1 KPK; kan. 1456, §3 KKKW),
- Nagrywanie i/lub rozpowszechniania za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Spowiedzi, tak rzeczywistego jak i pozorowanego (kan. 1386, §3 KPK; kan. 1456, §3 KKKW).
Należy podkreślić, że ze względu na charakter władzy, z jaką powyższe uprawnienia są nadane – pierwotną i powszechną władzą Następcy Piotra – każdy Misjonarz Miłosierdzia, po rozgrzeszeniu sakramentalnym, uwalnia penitenta od cenzur, zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej; dlatego reskrypt Penitencjarii Apostolskiej nie jest już w żaden sposób potrzebny.
Ponadto koniecznie trzeba zauważyć, że posługa Misjonarza Miłosierdzia jest ograniczona tylko do «forum wewnętrznego». Misjonarz nie jest upoważniony do wchodzenia w kwestie czy też zagadnienia prawne, które są w kompetencji «forum zewnętrznego».
Misjonarz Miłosierdzia jest wezwany do urzeczywistnienia postaw zasugerowanych przez Ojca Świętego każdemu spowiednikowi, którzy powinni być: «otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia. […] Kapłan w konfesjonale niech będzie wielkoduszny sercem» (Misericordia et Misera, 10).
Ekspedycja Tatry 2024
W dniach 22 – 29 czerwca 2024r. dzieci z naszej Parafii brały udział w „Ekspedycja Tatry 2024” w Gliczarowie. W sobotni poranek wyruszyliśmy do Rabki Zdroju, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach i zwiedzaliśmy Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdroju. Uczestnicy Ekspedycji samodzielnie wykonali góralskie ciupagi, domki czy drewniane ptaszki oraz mogli poczuć się jak prawdziwi górale zakładając tradycyjne stroje i wykonując czynności dnia codziennego. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do pensjonatu „u Mietka” gdzie przywitała nas słoneczna pogoda. Podczas kolacji zapoznaliśmy się z zasadami naszego wyjazdu, regulaminem, bezpieczeństwem, standardami zachowań i wstępnym planem, a następnie pełni energii korzystaliśmy z boiska i placu zabaw. Niedzielę rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w parafialnym kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym, gdzie mogliśmy uświetnić Eucharystię naszym śpiewem. Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę – na spacer w koronach drzew – do Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnego „Brama w Gorce”. Piękna pogoda pozwoliła na podziwianie przyrody, wizytę w zagrodzie dla danieli, a na zakończenie skorzystanie z placu zabaw. Poniedziałek rozpoczął się kolejną atrakcją. Wyruszyliśmy w Pieniny na spływ Dunajcem. Z zaciekawieniem słuchaliśmy flisaków i odpowiadaliśmy na zagadki związane z otaczającą przyrodą. Po prawie dwugodzinnym relaksie na tratwie, zjedliśmy lody w Szczawnicy i wyruszyliśmy w drogę powrotną na pyszny obiad. Po południu nudy nie było. Czekały na nas Zakopiańskie Termy. Kolejny dzień – kolejne atrakcje. Z samego rana wyruszyliśmy do Zakopanego, gdzie kolejką linową wyjechaliśmy na Gubałówkę. Tam czekały na nas ekstremalne atrakcje w parku linowym. Mogliśmy spróbować swoich sił i walczyć z ograniczeniami pokonując kolejne przeszkody. Słoneczna pogoda pozwoliła na podziwianie panoramy Tatr i zapoznanie ze szczytami tatrzańskiej panoramy. Popołudniu zjechaliśmy kolejką na dół, przespacerowaliśmy się Krupówkami i dotarliśmy pod skocznię – Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. Pełni emocji i wrażeń wróciliśmy do naszego pensjonatu. Nie brakowało nam jednak energii, by skorzystać z boisk, stołu do tenisa czy wybrać się na spacer do sklepu. W środę po śniadaniu pojechaliśmy do Term w Szaflarach, by naszą energię wyczerpać w basenach. Mogliśmy się zrelaksować jednocześnie podziwiając otaczające nas góry. Po obiedzie wybraliśmy się do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Jest to świątynia – votum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981r. Tam mogliśmy zachwycać się piękną architekturą drewnianą, przejść przez Bramę Zawierzenia, zobaczyć tron papieski i witraże, które opowiadają historię fatimskiego orędzia, a także przespacerować się po parku, by na końcu dotrzeć do ołtarza, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował eucharystię pod Wielką Krokwią w 1997r. Po powrocie na nocleg czekała na nas wielka niespodzianka – pizza! Następny dzień znów intensywny. Już od rana czekały na nas atrakcje w Parku Iluzji w Zakopanem. Mogliśmy doświadczyć wiatru halnego na Kasprowym Wierchu wiejącego z prędkością 156km/h, prawdziwych piorunów o mocy 2 000 000 volt, kropli deszczu lecących z góry, lewitacji, znikania i mnóstwo zagadek, a także zrobić sobie selfie – salto na snowboardzie pod lecącym helikopterem, walka z niedźwiedziem i wiele innych. Pełni wrażeń przeszliśmy do Muzeum Tatrzańskiego, gdzie słuchaliśmy o góralskiej chałupie, jej mieszkańcach, zwyczajach, tradycjach i sztuce. W muzeum czekały nas warsztaty malowania na szkle. Niejeden z nas odkrył w sobie duszę artysty, wykonując obraz pt. tatrzański krajobraz. Zgodnie z planem cały dzień spędzaliśmy w Zakopanem więc na obiad również wybraliśmy się na miejscu. Z pełnymi brzuchami zmieniliśmy miejscówkę na Papugarnię Egzotyczne Zakopane. Czekały tu na nas liczne gatunki pięknych, kolorowych papug, od najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary. Każdy z nas mógł karmić papugi, które siadały na rękach, a czasem nawet na głowie. Piątkowe przedpołudnie spędzaliśmy „u siebie”, ale to nie znaczy, że bez atrakcji. Braliśmy udział w warsztatach ceramicznych, a także pogadankach nt. używek, szczególnie alkoholu i bezpieczeństwie. Aktywnie odpowiadaliśmy na pytania i analizowaliśmy tematy przedstawiane przez prowadzącą terapeutkę. Będąc na Podhalu nie mogło zabraknąć kuligu. Dlatego po obiedzie wyruszyliśmy na przejażdżkę podziwiając panoramę Tatr. Ostatni wieczór naszego wyjazdu był czasem podsumowań i podziękowań, a także pochwał i wręczenia upominków i nagród m.in. za dobre zachowanie, rozgrywki sportowe czy porządek w pokojach. Sobota – ostatni dzień naszej Ekspedycji to czas sprzątania, pakowania i powrotu do domu. Jednak w drodze powrotnej udaliśmy się jeszcze do term w Białce Tatrzańskiej. W strefie zabawy mogliśmy z rozwagą i bezpiecznie szaleć do woli, korzystać ze zjeżdżalni, karuzeli, basenów ze sztuczną falą, wodospadem, rwącą rzeką czy masażem. Szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy do Pierśćca, do stęsknionych rodziców. Nasz wyjazd był możliwy również dzięki otrzymanej dotacji z Gminy Skoczów w wysokości 6 tyś. zł na realizacji zadania publicznego – działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.
Marzena Krzempek
Zapraszamy do odwiedzenia profilu naszego Sanktuarium na Facebooku
PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA
Z URZĘDU:
- Ks. Sebastian Rucki
- Ks. Krzysztof Wilk
Z NOMINACJI:
- Helena Glet
- Stanisław Wyka
- Bożena Grycz
- Dominika Wierzgoń
- Marzena Krzempek
- Rafał Czudek
Z WYBORU:
- Adam Zając
- Monika Szyndler
- Leopold Faruga
PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH
- Ks. Sebastian Rucki
- Dominik Szczygieł
- Mirosław Szwarc
- Antoni Wawrzeczko


